Manageengine Desktopcentral ile Uygulama Yönetimi

ManageEngine

Desktop Central, sunucuların, dizüstü bilgisayarların, masaüstü bilgisayarların, akıllı telefonların ve tabletlerin merkezi bir konumdan yönetilmesine yardımcı olan entegre bir masaüstü ve taşınabilir cihaz yönetim yazılımıdır.

Yamaların kurulumu, yazılım dağıtımı, IT Varlıklarının yönetimi, yazılım lisanslarının yönetimi, yazılım kullanım istatistiklerinin gözetimi, USB cihaz kullanımının yönetimi, uzaktaki masaüstlerinin kontrol edilmesi ve diğer birçok rutin masaüstü yönetim görevini otomatikleştirin. Windows, Mac ve Linux işletim sistemlerinin yönetimini desteklemektedir.

Bu  makalede desktop central ile kurumunuzdaki bir yazılımın kaç makinede yüklü olduğunu ve raporun nasıl çekildiğini anlatacağım.

Desktop central’a giriş yapdığımızda aşağıdaki gibi bir arayüz karşılayacak.

 

Inventory sekmesine tıklayıp soldaki software linkine tıklayalım.

 

 

Bu ekranda yazılımın adını taratıp gelen sonuclarda istediğimiz yazılımı buluyoruz.Ben Kaspersky Endpoint Security for Windows’u arattım.Sonuc aşağıdaki gibidir.

 

Yazılımı bulduktan sonra üstüne tıklayıp hangi makinelerde yüklü olduğunu görüyoruz.Ayrıca rapor almak istersek işaretlediğim butona tıklayıp pdf,csv veya xlsx formatlarında raporu export  edebiliriz.

 

 

Bir sonraki makale’de görüşmek üzere.