Solarwinds Serv-U FTP yazılımında kullanıcı açma

FTP Server

Merhaba,

Serv-U FTP, Windows ve Linux işletim sistemleri için basit, kullanımı kolay bir FTP sunucusu yazılımıdır. Hem IPv4 hem de IPv6 ağları üzerinden FTP ve FTPS kullanarak güvenilir dosya aktarımı sağlanır. İOS® ve Android ™ dahil bir web tarayıcısında HTTP ile sürükle ve bırak yöntemiyle birden fazla ve büyük dosyayı aktarabilirsiniz. Sihirbaz odaklı arayüz, dosya sunucusuna erişebilecekleri kullanıcılar ve gruplar oluşturmanıza olanak sağlar.  Serv-U

Solarwinds firmasının Serv-u ftp uygulaması ile user  ve paylaşım alanı oluşturma işlemleri aşağıdaki gibidir.

İlk olarak Active Directory  otantikasyonu önceden  yapıldığından  Domains sekmesine tıklayıp user sekmesine geçiyoruz. Add’e tıkladıktan sonra user oluşturma ekranı gelecektir.

Login ID’ye kullanıcı adını Full name isim alanıdır.Password generate edebilir veya kendi oluşturduğumuz bir parola eklenebilir.Home Directory dosyaların tutulacağı dizini belirtir.Bu adımları tamamladıktan sonra Directory Access sekmesine tıklayalım.

Directory access sekmesine geçtikden sonra add ‘e tıklayınca aşağıdaki görseldeki ekran açılacaktır.

Path home directory’de girdiğimiz dosya yolunu ekliyoruz. Files altında bulunan checkboxlardan user’ın yetkilerini,Directories’deki checkboxlardan klasörler için yetkileri tanımlayabilirsiniz.Maximum size of directory contents dosyaların dizinde kaplayacağı alanı MB cinsinden belirtip Save’leyelim.

 

Bu makalede user oluşturma adımları anlatılmıştır.Bir sonraki makelede Active Directory  gruplarına ftp paylaşımı anlatılacaktır.