VMware vCenter Server 7 Update 1 Advanced Cross vCenter vMotion with UI

Virtualization

VMware vCenter 7 Update 1 ile birlikte 2 farklı vCenter ve ayrı SSO domainleri arasında sanal makinalerin taşınabilir hale geldi. Önceki vSphere versiyonlarında 2 farklı vCenter ve ayrı SSO domainleri arasında sanal makinaları taşımak için Cross vCenter Workload Migration Utility tool’unu kullanıyorduk. vCenter’ınızda çalışan bir sanal makineyi alıp yeni bir vCenter Servera ve SSO etki alanına taşımak advanced cross migration ile çok büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

vCenter Server 7 Update 1c versiyonuna geçmek için VAMI arayüzüne login olup Update sekmesi altından için check updates diyerek gerekli güncellemelere sahip olabilirsiniz.

Resim-1

Update işlemini tamamladıktan sonra bir makinayı vmotion yapmak istediğinizde aşağıdaki  resimde yer alan seçenekler arasında cross vcenter export özelliği gelecektir.

Resim-2

Şimdi iki farklı vCenter arasında Cross vMotion ile bir makineyi migrate edelim.

Resim-3

Hedef vCenter sunucu bilgilerini tanımlayarak devam ediyoruz.

Resim-4

Hedef vCenter’ta ekleyeceğimiz resource’u belirliyoruz.

Resim-5

Migration işlemi başladı.

Resim-6

Migration işlemi hedef vCenter tarafında başladığına dair task’ı görebiliriz.

Resim-7

Aynı işlemin tersini de yapabiliriz. Aktardığımız vCenter’dan bir sanal makineyi içe aktarmak için, Actions -> Import VMs  seçeneğinini kullanabilirsiniz.

Resim-8

Ardından, içe aktarmak istediğiniz VM veya VM’leri seçmeniz yeterli olacaktır.Geriye eklemek isteyeceğimiz resource’ları belirlemek olacaktır.

Resim-9

Konu ile alakalı kb için tıklayınız.