DELL’in VMware ESXi Custom ISO imaj dosyaları ve avantajları.

Virtualization

Merhaba bu yazımızda DELL tarafından hazırlanmış ESX-i Custom ISO image dosyalarından ve avantajlarından bahsedeceğim.
DELL,VMware’in her ESX-i sürümü için CustomISO dosyaları sunmaktadır. Peki, bu ISO dosyalarının içeriği ve avantajları nelerdir?


Custom ISO dosyaları, VMware’in OEM programı aracılığıyla DELL tarafından oluşturulur. Bu ISO lar’da cihaz driverlarına ek olarak teknik destek bilgileri OEM bilgileri ile güncellenir. DELL özelleştirilmiş ISO image dosyasını kullanmanın ana avantajı, güncellenmiş sürücülerinin ISO dosyasının içinde bulunmasıdır. DELL, VMware web sitesindeki gereksinim ve kullanılabilirliğe göre sürücü sürümlerini güncelleyebilir.

Şuanda DELL’in ESX-i 4.x, ESX-i 5.x ve ESX-i 6.x için DELL’e özel VMware ESX-i Custom ISO image dosyaları sunulmaktadır. Kısa bir süre sonra ESX-i 7.x versiyonu için oluşturulacaktır.

VMware ESXi 4.x, 5.x ve 6.x Custom ISO image dosyalarını DELL’in kendi sitesinden indirmek için;
DELL destek web sitesine giriyoruz. ( https://support.dell.com )
Support for Enterprise IT seçelim ardından Drivers and Downloads’ a tıklayalım.
Service tag’imizi girip listeden all DELL products’ı seçip ardından Servers, Storage, & Networking seçelim.
PowerEdge’ i seçip ardından ihtiyacımıza göre Operation Systems’de VMware ESXi 4.x or ESXi 5.x veya ESXi 6.x custom ISO yu bulup indirebiliriz.

VMware ESXi 4.x, 5.x ve 6.x Custom ISO image dosyalarını VMware’in sitesinden indirmek için;
VMware’in web sitesine giriyoruz. (https://my.vmware.com/)
Select View & Download products ‘a tıklayalım ardından All Products>the View Download Components linkinden of VMware vSphere ‘e tıklıyoruz.
ISO image versiyonunu sürüm listesinden seçelim.
Custom ISO’lara tıklayalım. OEM Customized Installer CD’s genişletip seçeneklerden istediğimiz ESX-i versiyonu seçip indirebiliriz.