Dell EMC RecoverPoint Güvenlik Güncelleştirilmesi ve GUI erişimi

Storage

Recoverpoint nedir : İki farklı veri depolama ünitesi arasında SAN ve Network tabanlı local area ve wide area network arasında replikasyon yapabilen, belirli bir zaman aralığında recover işlemi için kullanılan iş sürekliliği ve felaket kurtarma ürünüdür.

Merhaba hepimizin bildiği gibi 31 Aralık 2020 tarihinde adobe flash player desteği web tarayıcılarda bitmektedir. Dell Emc Recoverpoint ürününün web arayüzüne erişim ile ilgili bir kb yayınladı. DTA 546596: RecoverPoint: Graphical User Interface (GUI) may stop operating due to Adobe Flash Flex End of Support Life (EOSL) in December 2020

Sorun: RecoverPoint GUI kullanıcılarını etkilemektedir. RecoverPoint 5.0.x ve 5.1.x sürümleri, web arayüz erişimi için Adobe Flash Flex kullandığından Flash Flex web tarayıcılarda artık desteklenmemekle birlikte artık kullanıcılar Recoverpoint GUI aracılığıyla erişim sağlayamayacaklardır.

Çözüm: RecoverPoint  5.1.2 (5.1 SP2) ve sonraki sürümleri kullananlar artık 5.1.2 SP2’den 5.1.4 versiyonuna geçmeleri gerekmektedir. Bu yazımızda bu işlemin nasıl gerçekleştirileceği konusuna değineceğiz.

Öncelikle web arayüze erişmek için RPClassicUI yazılımını indiriyoruz. Yazılımı burdan temin edebilirsiniz.

RPClassicUI arayüzüne erişmek için management ip adresini veya fqdn kullanabilirsiniz.

Resim-1

User name password ile login olalım.

Resim-2

Arayüze başarıyla login olduktan sonra işlemlerinizi recoverpoint ile alakalı işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Resim-3